Тема: Проблематика роману І. Багряного
«ТИГРОЛОВИ».
Мета:
·
розкрити
композиційні особливості роману, його будову, художні прийоми відображення
дійсності, зображення трагічних подій в Україні 30-х років;
·
розвинути
в учнів уміння визначати ідейний зміст і проблематику художнього твору;
·
виховувати
почуття людської гідності, сили духу, впевненості в перемозі добра і правди.
Обладнання:
1.
Портрет
І. Багряного.
Хід уроку:
І. Оголошення теми, мети та завдань уроку (3 хв.).
Ознайомлення
з алгоритмом роботи (клас поділений на 4 групи по 6-7 осіб).
Вид роботи – груповий, склад
групи усталений, з розподіленими функціями: організатор, спікер, генератор
ідей, таймер, програміст (працює з комп’ютером), доповідач.
Метод діяльності – «Коло
ідей».
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів (5 хв.)
Запитання до учнів:
1.
Ідейний
задум і історія створення та друку роману .
2.
Визначіть
жанр роману «Тигролови».
3.
Назвіть
провідні ідеї роману.
ІІІ. «Коло ідей»
Хід роботи:
1. Визначення основних проблем (питань
роботи кожної групи – 5-10 хв.).
Вчитель:
Хоча
роман має конкретні часові рамки, присвячений подіям, які для багатьох стали
далекою історією, він висуває чимало актуальних проблем, які відносяться до
категорії вічних: добра і зла, життя і смерті, справедливості і кари,
морального вибору, волі до життя і цілеспрямованості, стосунків людини і
природи, родинних взаємин, вірності віковим традиціям предків і, звичайно,
кохання. Площина цих проблем і моральна, і соціальна, і психологічна, і
історична.
Хоча
роман і складається з 12 розділів, ряду підрозділів і насичений пейзажними
замальовками, та він не розпадається на окремі частини, бо образ Григорія
Многогрішного об’єднує всі сюжетні лінії в одне ціле, отже і проблематика
роману визначається, перш за все, у зв’язку з образом головного героя,
Григорія. Спробуємо визначити ключові, на ваш погляд, проблемні питання, які і
обговорюватиме за поданим алгоритмом кожна група.
Пропозиції учнів:
1.
Чи
можна ототожнювати життєву долю Григорія Многогрішного з біографією Івана
Багряного?
2.
Чи
завжди сміливі мають щастя, як стверджує автор?
3.
Які
риси авторської особистості переважають в романі «Тигролови»:
патріота-політика, лірика, шукача пригод чи мисливця?
4.
Міфічне
чудовисько «потяг-дракон» - чи не згустив барви письменник, зображуючи ударні
будови Комсомольська, БАМЛАГу?
5.
Які
почуття викликають сцени полювання на ізюбрів, тигрів?
6.
З
чим, якими думками І. Багряного ви не погоджуєтесь?
7.
Що
дає сучасному читачеві роман «Тигролови»?
8.
Чим
був цікавий роман закордонному читачеві?
9.
Чи
можна вважати щасливою розв’язку роману?
10.
Що
простіше: бути незламним борцем, бунтарем чи пристосуванцем до певних умов?
11.
Виявити
сміливість можна лише в екстремальних умовах чи в будь-який час?
12.
В які
лічини може ховатись зло?
13.
Двобій
життя і смерті. Чи може бути виправданим вбивство?
14.
Де справжня
Україна 30-х років: в дикій тайзі чи в «сталінському краї»?
15.
Які
гріхи спокутував Г. Многогрішний?
2. Робота в групах (10 хв.).
Робота проводиться за наступним алгоритмом:
ПРОБЛЕМНЕ ПИТАННЯ
|
||
Чинник
|
Події, образи, що його розкривають
|
Ваше розуміння, пояснення
|
1.
|
|
|
2.
|
|
|
ВИСНОВОК
|
І група
Чи можна ототожнювати життєву долю
Григорія Многогрішного з біографією І. Багряного? Наскільки правдивим і
реалістичним є образ Григорія?
Чинник
|
Події, образи, що його розкривають
|
Ваше розуміння, пояснення
|
1. Втеча з «потягу-дракона»
|
|
|
2. Патріотизм.
|
|
|
3. Кохання до Наталки Сірківни.
|
|
|
4. Могутня воля до життя.
|
|
|
5. Високі моральні принципи.
Безкомпромісна чесність.
|
|
|
Висновок:
ІІ група
В якій лічині може ховатися зло?
Чинник
|
Події, образи, що його розкривають
|
Ваше розуміння, пояснення
|
1. «Потяг-дракон».
|
|
|
2. «Тихоокеанський експрес нумер один».
|
|
|
3. Губителі людських душ медведини.
|
|
|
4. Протиставлення злодія – героя
Григорія і «володара душ» Медведина, що тіпався перед очима правди.
|
|
|
Висновок:
ІІІ група
Які почуття викликають сцени полювання на
ізюбрів, тигрів?
Чинник
|
Події, образи, що його розкривають
|
Ваше розуміння, пояснення
|
1. Природа – важливий образ у романі
«Тигролови».
|
|
|
2. Природа в романі жива.
|
|
|
3. Мисливець і природа.
|
|
|
Висновок:
ІV група
Які гріхи спокутував Григорій
Многогрішний?
Чинник
|
Події, образи, що його розкривають
|
Ваше розуміння пояснення
|
1. Які гріхи може мати людина в
тоталітарній системі?
|
|
|
2. Герой – нащадок гетьмана
Многогрішного.
|
|
|
3. Три площини зображення України.
|
|
|
4. Право на кохання.
|
|
|
Висновок:
3. Обмін думками – «Коло ідей» (10 хв.).
Групи обмінюються своїми
наробками з сусідами по колу. Аналізують зроблене однокласниками. Додають свої
питання, думки (по 2-3 хв. на кожну проблему).
4. Після того, як до кожної з груп
повертається її «проблема», учні мають ще 3 хвилини на остаточне формування
відповідей.
5. Доповідач з кожної групи виступає з
аналізом свого питання (10 хв. на всі чотири виступи).
6. На мультимедійному екрані виводяться
поступово всі 4 проблемні питання і алгоритм їх аналізу, що дає можливість
наочно побачити підсумок праці всього класу. Зробити ключові записи до робочих
зошитів. Обмінятися думками, дати характеристику відповідей, підвести підсумок.
ІV. Підведення підсумків. Домашнє завдання.
Вчитель:
Ми
проаналізували основні проблемні питання, поставлені автором. Дійсно, І.
Багряний не дає остаточних відповідей на поставлені питання. Він залишає
молодят, благословенних батьками, на порозі нового незвіданого життя. «Ми
підем… Ми підем тепер… На тую… на твою Україну!» (читається цитата з роману).
Але автор залишає нас, читачів, з питанням: «Як складеться доля героїв у
подальшому житті?»
Наш
урок був підготовкою до написання класного твору на тему: «Чи завжди сміливі
мають щастя?»
Підготувати
цитати до образів, робота з підручником стор. 321-330.
Немає коментарів:
Дописати коментар