середа, 14 січня 2015 р.



                    Купуйте бали у байкарів
(урок-гра)
Мета: Методом гри виявити рівень засвоєння  учнями знань з теми«Байки»; вчити виділяти головне з прочитаного, робити висновки, стимулювати образне мислення учнів, зосередити увагу на розвиток усного зв’язного мовлення, творчих здібностей, уваги, пам’яті; виховувати людяність, милосердя,прищеплювати любов до книги.
Обладнання: портрети байкарів, тексти творів, ілюстрації до теми (дод 1,2), картки-завдання, картки-інформатори.
Проблемне питання: У чому ж полягає секрет популярності та довговічності байки?
Для того байка коле під ребро,
Щоб виправлять людські заблуди
І похвалять красу й добро.
Федр
Хід уроку
І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель. Добрий день, діти! Я рада сьогодні знову зустрітися з вами (показати  сигнальну картку –        ) А ви з яким настроєм поспішали на урок? Чому?
Сигнальні картки:        ,         ,          .
Ось бачите: і ви, і я маємо чудовий настрій, тому запрошую вас на урок.
Як ви думаєте, що нас чекає на уроці?
ІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
1. Правильно, діти! Сьогодні ми ще раз погортаємо сторінки улюблених байок. З цією метою наш затишний клас перетвориться на крамницю Байкарію, у яку ви прийшли, щоб купити бали. Наш підсумковий урок пройде у формі гри і буде називатись «Купуйте бали в байкарів». (Учні роблять запис у зошит)
2. Епіграфом уроку стануть слова (Зачитати),їх автором є Федр. А хто такий Федр?
3. Окрім цього, протягом уроку ми будемо читати, писати, розв’язувати літературні задачі, побуваємо на спектаклі в імпровізованому театрі і все це повинно допомогти вам вирішити проблемне питання: У чому полягає секрет популярності й довговічності байки?
4. Брати участь у грі будуть три команди: «Онучати дідуся Крилова», «Нащадки Езопа», «Юні байкарі».
(Команди вітають одна одну,представляють капітанів)
5. Спостерігаючи за вашою грою, продавати бали буде журі – у складі найвідоміших  байкарів світу. Здогадайтеся, хто ж саме:
- Йому спорудили пам’ятник у Літньому саду в Санкт-Петербурзі.(І.А. Крилов)
- Він жив у  VІ ст.. до н.е.(Езоп)
- Цей байкар народився в Україні (Л.І.Глібов)
Отже, починаємо гру.
ІІІ. Перевірка здобутих знань.
1. Тренінг.
·        Я знаю імена найвідоміших байкарів.
·        Я умію визначати мораль байки.
·        Я даю визначення байки, алегорії.
·        Я зможу побудувати сюжет байки, сформувати повчання.
2. Літературна розминка.(Читання «долинним роєм» улюбленої байки).
3. Поміркуйте: яке слово стане ключовим на уроці? Одягніть слово «байка» в епітети.
БАЙКА
  
Наприклад: сильна, життєва, сучасна, повчальна, смілива, актуальна…
4. Текст «Відгадайте слово».
·        Коротке віршоване алегоричне оповідання, у якому закладено повчальний зміст.
·        Країна, що подарувала світові засновника жанру байки.
·        Частина байки, в якій розповідається про події.
·        Частина байки, що містить повчання.
·        Відображення одного предмета через інший.
·        Замаскований спосіб передачі думок.
(Самоперевірка за карткою-інформатором)
Картка-інформатор
1). Байка
             2).Давня Греція
    3).Оповідь
  4).Мораль
   5).Алегорія
           6).Езопова мова
5. Пригадайте ознаки байки, випишіть їх.
Картка-інформатор
                                                         1.Мораль
  2.Метафора
3.Алегорія
                                                         4.Оповідь
5.Гіпербола
6.Захист рефератів.(Кожна команда)
1) Езоп – перший байкар світу.
2.) Дивовижний світ байок І.А.Крилова.
3) Бака у творчості Л.І. Глібова.
Бесіда за змістом рефератів:
- Хто був першим байкарем? Що нового ви про нього дізналися?
- Назвіть імена всіх відомих вам байкарів світу.
- Чия творчість запам’яталася вам найбільше? Свою думку аргументуйте.
- У чому значення байок для сучасних читачів? Які проблеми найактуальніші і сьогодні?
7. Удосконалити паспортні дані твору.
Назва твору
«Лисиця і виноград»
Автор

Жанр

Країна

Герої


Назва твору

Автор

Жанр

Країна
Росія
Герої
Вовк, Ягня

Назва твору
«Лисиця-жалібниця»
Автор

Жанр

Країна
Україна
Герої


8.Відгадайте назви байок І.А.Крилова. (Кожній команді шість однакових ілюстрацій)
9. Представлення власних ілюстрацій до байок.
10. Пригадайте зміст байок, вставте пропущене слово.
1. «У тихому гаю Лисичка…мала»
2. «Чтоб музыкантом быть, так надобно…»
3. «А чутка у … була така»
4. «Попрыгунья Стрекоза … красное пропела»
11. Конкурс байкарів-початківців.
(Кожна команда читає самостійно складену байку).
12.Діти, ви і не помітили, як опинилися у театрі.
Зараз ми побуваємо на міні-виставі.(Кожна команда інсценізує байку)
ІV.Підведення підсумків уроку.
1.     Діти, чи допомогла вам гра поглибити і перевірити свої знання з теми «Байка»? Тоді дайте відповідь на запитання:
-         У чому секрет популярності й довговічності байки?
2.     Так, байки будуть жити вічно, бо вони наповнені мудрістю. Про це свідчать складені вами довідники крилатих висловів, які ви знайшли у творах. Прочитайте найкращі з них.
V. Оцінювання.
- Чи багато балів кожному з вас продали сьогодні байкарі?
Заключне слово вчителя.
-         Годинник показує кінець уроку, а це означає, що прийшов час прощатися з байкарями та їх героями. З яким настроєм ви залишаєте клас? (Учні показують сигнальні картки)
VІ. Домашнє завдання.



Немає коментарів:

Дописати коментар