четвер, 15 січня 2015 р.


10 КЛАС
Тема: Основний закон життя це...
(Урок за творами Оноре де Бальзака «Гобсек», І. Карпенка-Карого «Хазяїн»)

Мета: провести порівняльний аналіз повісті Оноре де Бальзака «Гобсек» та комедії І. Карпенка-Карого «Хазяїн» на основі зістав­лення характерів головних героїв; забезпечити розуміння учнями особливостей зарубіжної літерату­ри як частини світової культури та особливості української драматургії XIX ст.; розвивати вміння порів­няльного аналізу творів світової та української літератури, що мають спільну тему та ідею, грані зіткнення у сюжетах і образах; роз­вивати навички діалогічного мов­лення, вміння працювати в групах, активізувати мислення, увагу, твор­чі здібності; за допомогою художніх творів розбиратися в складнощах людського буття, знайти відповіді на вічні питання: що є людина, життя, сенс буття, істина.
Цілі:
Учні знають зміст повісті Оно­ре де Бальзака «Гобсек», комедії
І. Карпенка-Карого «Хазяїн»; тематику, проблематику, ком­позиційні особливості побудови творів; зміст термінів: повість, комедія, фетишизм.
Учні володіють літературознав­чими та мовними компетентностями характеризувати головних героїв поданих творів.

 Обладнання: портрети письменників, тексти творів, кольорова «мозаїка» з афоризмами (додаток № 7),«золоте дерево»(додаток № 8), і плакати з надписами: «Гроші — це добро», «Гроші — це зло»; таблички з назвами фірм, карта світу, кар­ти «Світ речей персонажа», еврики (додаток № 9).
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань (урок-дослідження).

Хід уроку
І. Мотиваційний етап
На дошці висять плакати «Гро­ші — це добро», «Гроші — це зло». Учням пропонується висловити своє ставлення до матеріальних цін­ностей, приклеївши різнокольорові папірці на обране судження.
Формування груп за кольорами. (Учні обирають частини кольорової «мозаїки».Займають місця у класі відповідно до обраного кольору.)
II.   Цілевизначення та планування
Визначення власних цілей уроку.
Колективне планування діяль­ності.
III. Опрацювання навчального матеріалу
1. Учитель: Розкішна, багата земля України. Там колоситься море пше­ниці, там гудуть жмелі, а онде роз­кинувся вишневий садок. А пахощі, що буяють навколо... Ось справжній українець. Від нього пахне землею, колоссям жита, тютюном, а ще... салом.   .
 Але аромати вишневого саду та соняшникової олії простяглися далеко за межі України, тому що один із письменників, про якого сьогодні буде йти мова, дуже любив цей чарівний край. Саме Україна зберігала  таємницю  листування Оноре де Бальзака з чарівною жін­кою Евеліною Ганською.
   Тому невипадково сьогодні ми ро­бимо екскурс у минуле двох великих держав України та Франції.  І запрошуємо до нашої вітальні корифея   української драматургії XIX ст. І. Карпенка-Карого і «коро­ля романістів», представника фран­цузької літератури Оноре де Баль­зака.
2.  Рольова гра.
Учні в образах письменників дають коротке інтерв'ю про свою літера­турну діяльність.
3.  Учитель: української літератури.  Ми з вами здійснили екскурс у минуле,  але надворі XXI ст.— століття бурхливого розвитку економічних відносин. Тому ми повинні з'ясувати на сьогоднішньому уроці, чи змінилося ставлення сучасної людини до матеріальних цінностей.
Наші сформовані групи  сьогодні ми будемо називати фірмами.  А наш урок — це бізнес-вітальня.   
Учні дають назви своїм фірмам. (На заготовлених табличках записують назви фірм.)
Учитель: У кожної фірми є своє кредо. Визначити його вам допоможуть частинки кольорової «мозаїки».
Групова робота (учні складають пазли і зачитують афоризми, які були приховані у «мозаїці»).
4.Ознайомлення учнів із системою оцінювання. (На партах заготовлена інформація про систему оцінювання.)
5. «Банк ідей».
Учитель: На столах кожної фірми лежать червоні, блакитні, жовті, зелені, помаранчеві папірці. Ви повинні з них вибрати колір вашої фірми, за хвилину написати своє розумін­ня ролі грошей у сучасному житті.
Обговорення учнівських суд­жень. (Приклади відповідей: гро­ші — це влада, насильство, гар­не життя, повага, визнання, впев­неність у майбутнє, друзі, мож­ливість відкрити свою справу.)
Прес-конференція у бізнес-вітальні.
(Зустріч з головними героями Пузи­рем і Гобсеком.)
Запитання, які можна поставити Пузиреві
а)   Чому ви в усьому собі відмовляєте?
б)  Чи отримуєте ви задоволення від багатства? А ваші рідні?
в)  Чому ви так погано ставитесь до робітників, але ж вони дають
можливість вам багатіти?
г)   Чи маєте ви національну свідомість? У чому це проявляється?
д)  Мета вашого життя?
е)   Чи можна сказати, що ви жертва свого хазяйства?
ж)  Ви скупий чи економний?
Варіанти запитань Гобсекові
а)   Чому вас Дервіль назвав людиною мислячою і підлою, скнарою і філософом?
б)  Чому ви, знаючи про негативний вплив грошей на людей, самі піддалися його згубному впливу?
в)  Як ви розумієте поняття «фетишизм»?
г)   Чому ви залишили всі свої гроші далекій родичці сумнівної поведінки?
6. Групова робота «Обмін думками».
   Кожна з груп виконує певне завдання. Так. 1—2 групи створю­ють «Сходинки головних героїв Пузиря і Гобсека. З'ясовують спіль­ну мету цих персонажів (додаток № 10). 3-4 групи заповню­ють «Кола Вена». 5 група працює ! з картами «Світ речей».
IV. Рефлексивно-оцінювальний етап.
«Мікрофон». Чи є серед вас такі Гобсеки і Пузирі?
«Незакінчене речення». Основний закон життя це...
Учитель зарубіжної літера­тури. Подивіться на наше «золоте» дерево. Воно має незвичайні плоди. Ви не відчуєте їх аромат, не змо­жете скуштувати. Дерево розквітло прекрасними афоризмами відомих людей про справжні людські цін­ності. (Учні з кожної фірми по черзі зривають ці «плоди» і зачитують їх класу.)
Учні працюють з карткою «Оціни себе сам» (додаток 11).
 V.     Домашнє завдання
Написати твір з теми «Ти знаєш, що ти Людина...»


Немає коментарів:

Дописати коментар