Тема: Фразеологізми. Роль фразеологізмів у мовленні.
Мета: повторити й закріпити знання учнів про фразеологізми,
формувати навички визначати призначення фразеологізмів; удосконалювати вміння
вдало вживати їх у власному мовленні; розвивати образне мислення і мовлення,
збагачувати мовний запас; виховувати повагу до влучного образного слова.
Тип уроку: комбінований.
Хід
уроку.
I. Організаційний момент
II. Оголошення теми і мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
Мотивація навчальної діяльності.
-Доброго
дня, діти. Завдання нашого уроку - закріпити вивчене про фразеологізми,
удосконалювати вміння правильно вживати їх у власному мовленні, збагачувати
мовний запас. Адже фразеологізми, як відомо, найвиразніше передають дух і красу
мови, що її витворив народ протягом століть. Епіграфом нашого уроку є слова
Івана Франка: «Мова - коштовний скарб народу». Тож збагатімося, долучимося до
безцінних скарбів.
А роботу розпочнемо з теоретичної
розминки.
III. Актуалізація знань.
Бесіда.
Бесіда.
-
Що
називається фразеологізмами?
-
Які
ознаки властиві фразеологізмам?
-
Які типи
фразеологізмів вам відомі? (Наведіть приклади).
IV. Робота над матеріалом.
1. Погрупуйте мовні одиниці на фразеологізми і вільні
синтаксичні сполуки. Випишіть фразеологізми. Поясніть їх значення.
Зелений гай, зелена вулиця, гріти руки, піймати
облизня, бити чолом, бити на сполох, гріти воду, бити молотом, взяти за горло,
взяти за руку, піймати злочинця, заварити кашу, заварити чай, скакати в гречку,
сіяти гречку.
3. Допишіть фразеологізми. Поясніть значення. Обоє...
На городі... Зуб... . Покласти... Ловити... Вивести... На святі... Куди
Макар... Ні кує... Рука...
3. «Обернений диктант».
Замінити
диктовані слова відповідними фразеологізмами. (Двоє учнів працюють біля дошки.)
гарний, безліч, сумний, щезнути,
загордитися, утекти, перестаратися.
4. Робота в групах.
Завдання.
Завдання.
1 група. Довести, що фразеологізми можуть бути
багатозначними: Роззявити рота.
2 група.
Довести, що фразеологізми можуть вступати у синонімічні відношення.
Теревені правити.
3 група. Довести, що серед фразеологізмів явище
антонімії теж поширене. Кури не клюють.
-Можна
стверджувати, що явище омонімії у фразеології теж присутнє: омонімічними
вважають такі значення фразеологізмів, які на мають між собою
асоціативного зв'язку, наприклад: пустити півня - підпалити, сфальшивите при співі; закрити очі - умерти, не звернути на щось уваги.
А
чи знаєте ви, як виникають фразеологізми?
Сім
п'ятниць на тиждень.
Колись
п'ятниця, а не лише неділя, була святковим днем - днем відпочинку від тяжкої селянської праці... По
п'ятницях відбувалися ярмарки в селах, і саме в ці дні люди купували,
продавали, позичали гроші і оплачували борги.
Отже, той, хто кожен день вважає п'ятницею, - це людина несерйозна, непрацьовита. Всі думки в неї
крутяться навколо розваг. Таким людям не можна вірити, з ними важко мати
будь-яку справу.
Жити
на широку ногу.
Фразеологізм «жити на широку ногу» означає «жити
розкішно, в достатку».
У XII ст. в Англії розмір взуття свідчив пор рівень знатності і багатства людини. А трапилось це
ось чому. В англійського короля Генріха II на великому пальці правої ноги
з'явився потворний виріст. Король змушений був замовити спеціальне взуття з
довгими гострими, загнутими вверх носками. Другого ж дня знать кинулась
наслідувати короля. Кожен намагався довжиною носка взуття перевершити іншого.
Король навіть узаконив моду н на «носате» взуття. За указом довжина його у
рядового громадянина мала сягати до 15 см , у лицарів і баронів - до 30см, а у графів - до 60см.
5. Робота
з таблицею «Джерела фразеології». Завдання: визначити джерела походження
фразеологізмів (усно).
Розглянемо
таблицю.
Спостереження
людьми навколишньої діяльності
|
Іншомовні запозичення, інтернаціональні сталі звороти
|
Античні міфи і література
|
Вирази з Біблії та Євангелія
|
Висловлювання видатних осіб
|
Варити воду,
не нюхати пороху,
пускати ману,
|
Буря у склянці води, ідея фікс, медовий місяць
|
Сади
Семіраміди, вогонь
|
Содом
і
Гоморра,
друге
|
Краще
вмерти стоячи, ніж жити на колінах
|
хитрий
лис
|
|
Прометея
|
пришестя
|
|
Дати гарбуза. Сізіфова праця. Альфа і Омега. В сім'ї
вольній, новій. Продати за 30 срібників. Як вареник в маслі. Без надії
сподіваюсь. Герой нашого часу. Не хлібом єдиним. Підлити масла у вогонь.
Учитель.
Порушенні складу слів у фразеологізмі не тільки його руйнує, а й створює
комічні ситуації. Відредагуйте дані фразеологізми.
Замилювати пальці. Як білка в окропу. І кінь не
валявся. Крокодиляча душа, прикусити губу. Ногами накивати. Граблями по воді
писано. Ніби з курки вода.
Учитель. У висловлюваннях якого стилю фразеологізми
вживаються найчастіше? А ви особисто чи ваші друзі часто вживаєте
фразеологізми? Назвіть фразеологізми, які ви вживаєте у своєму мовленні.
Учитель. У реченні фразеологізм виконує ту сума
функцію, що і слово, тобто виступає як єдиний член речення.
Наступне завдання: зробити частковий синтаксичний
розбір речення (підкреслити головні і другорядні члени речення).
Ті,
що не хочуть братися за розум, потім хапаються за голову (В.Вовк).
7. Пояснювальний диктант. Пояснити вживання розділових знаків.
7. Пояснювальний диктант. Пояснити вживання розділових знаків.
Фразеологія
- окраса рідної мови (Є.Чак).
Фразеологізми - іскрометні скарби мовної образності -
передають найтонші відтінки душевних порухів, обарвлюють висловлене в
національний колорит (В.Ужченко).
Промиті часом, відшліфовані народом, ці золоті
крупинки народного життя стали джерелом вітчизняної та вселюдської любові
(Г.Сагач).
Зробити
висновок про роль фразеологізмів у мовленні.
У.Підведення
підсумків уроку.
Учитель. Підбиваючи підсумки уроку я хочу наголосити,
що ми не лише закріпили вивчене й поглибили знання з теми «Фразеологія», а й
долучилися до скарбів рідної мови, які ми повинні берегти як зіницю ока,
примножувати, передати з гідністю наступним поколінням.
VI.
Домашнє завдання.
З'ясувати значення фразеологізмів, ввести їх у
речення: ухопити шилом патоки, топтати ряст, синя панчоха, камінь спотикання.
Розгадати кросворд (дод.2)
1
|
К
|
|
|
|
|
|
|
|||||
2
|
Т
|
|
|
|
|
|
|
|||||
3
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
4
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
5
|
р
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
6
|
п
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
7
|
п
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8
|
в
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9
|
п
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
10
|
п
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12
|
н
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13
|
п
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14
|
п
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
КРОСВОРД
1.Ярмо на шию. 2.Давати
драла. 3.3
дорогою душею. 4.Кусати губи. 5.Мае кибету. б.Показати, де
раки зимують.
7.Червоного
півня пустити. 8.Воду варити. 9.Класти на лопатки.
Ю.Обдамати роги. 11.Звалитися
з ніг. 12.Як грім серед ясного неба. 13.Нагострити
вухо. 14.Ставати поперек дороги.
ВІДПОВІДІ
1.Клопіт. 2.Тікати.
З.Залюбки. 4.3литись. 5.Розумний. б.Провчити. 7.Підпалити. 8.Вередувати.
9.Перемагати. ІО.Приборкати. 11 .Знесилитися.
12.Несподівано. 13.Прислухатися.
14.Перешкоджати.
Немає коментарів:
Дописати коментар