5 клас
Урок позакласного читання за повістю-казкою
Івана Андрусяка «Стефа та її Чакалка»
Мета: Ознайомити учнів із
біографічними відомостями про Івана Андрусяка та специфікою його творчої
спадщини; вдосконалювати вміння учнів аналізувати прочитаний матеріал, навчати
будувати власні висловлювання з приводу порушених проблем у творі, визначати
тему, проблеми, розкривати власне розуміння образів; розвивати комунікативні
навички учнів, формувати соціальну, полікультурну та інформаційну
компетентність, вміння працювати в групах; виховувати кращі моральні якості,
інтерес до сучасної української літератури.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації учнів до твору
«Стефа і її Чакалка».
Випереджувальне завдання:
1 група – підготувати біографічні відомості про сучасного
українського письменника Івана Андрусяка.
2 група – підготувати критичні матеріали про твір «Стефа і її
Чакалка».
Для всього класу – намалювати ілюстрації до
твору.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Учитель:
Встаньте, діти, підведіться,
Один одному всміхніться.
До заняття підготуйтесь,
На уроці не лінуйтесь!




Учні демонструють свій настрій –
ІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Мотивація
навчальної діяльності.
Учитель. Я пропоную вам побути в
ролі дослідників, але не простих, а літературних. Щоб налаштуватися на роботу,
проведемо аутотренінг. Заплющте очі, покладіть руки на коліна, сядьте зручно й
повторюйте за мною:
Ми любимо читати, відкривати нове, цікаве.
Ми хочемо багато знати й ділитися своїми знаннями.
Ми міркуємо, замислюємося, аналізуємо.
Ми – школярі, ми – творчі, кмітливі, розумні! Доведемо це!
Ви звернули увагу, яким словом
починалися всі речення? Запам’ятайте його!
ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального
матеріалу.
1. Повідомлення групи №1.
1.Іван Михайлович Андрусяк народився 28 грудня 1968 року в селі
Вербовець на Гуцульщині (Косівський район Івано-Франківської області). Вищу філологічну
освіту отримав в Івано-Франківському державному педагогічному інституті ім.В.С.
Стефаника, а управлінську – в Українській академії держаного управління при
Президентові України та The Universiti of North London.
2.Мешкає в Києві, працює редактором і журналістом. Лауреат літературного
конкурсу видавництва «Смолоскип» і премії «Благовіст». Учасник численних
антологій і поетичних фестивалів. Тексти перекладалися англійською, німецькою,
польською та вірменською мовами.
Повідомлення групи №2
1.Стефа і її Чакалка – повість-казка українського письменника Івана
Андрусяка, опублікована в 2007 році видавництвом «Грані-Т» (Київ) у видавничій
серії «Сучасна дитяча проза». Книжку проілюстрував художник Ярослав Коломійчук.
«Стефа
і її Чакалка» належить до найпопулярніших і найулюбленіших читачами творів
сучасної української літератури для дітей. У повісті автор використовує
фольклорний образ Ча́калки - казкової істоти, якою на Слобожанщині й Полтавщині
в давнину батьки лякали своїх неслухняних дітей: мовляв, та прийде вночі,
забере таку дитину в мішок і понесе в темний ліс. Саме так і стається з героями повісті, які втрапляють
у казкову «школу чакалок і бабаїв», де їм дозволено робити все, що заманеться.
Письменник описує ці сцени з гумором, проте головну увагу концентрує на дитячій
психології, наголошуючи на тому, що добро й любов перемагають неодмінно, й
завдяки їм дитина може навіть «перевиховати» казкове страшидло.
2.У 2011 році вийшло друге видання
повісті, для якого автор наново відредаґував текст і додав новий «Розділ
одинадцятий з половиною, бонусний, у якому ми дізнаємося про те, як не спалити
школу»; а видавництво підготувало нову обкладинку.
У 2010 році у видавництві
«Грані-Т» вийшла пригодницька повість-казка Івана Андрусяка «Кабан дикий – хвіст
великий…», у якій читач знову зустрічається з героями повісті «Стефа і її
Чакалка». В інтерв’ю автор наголошував, що цей твір написаний на прохання
маленьких читачів, яким сподобалися Стефа і Чакалка і які хотіли знати, що з
цими героями станеться далі.
2. Робота з текстом казки «Стефа і її Чакалка».
а) Сюжет твору:
Експозиція: знайомство з родиною Стефи: татом, мамою,
сестричкою Лізою. Роз повідь про «татійок» і мамійок» і Чакалку.
Зав’язка: усі в сім’ї зайняті своїми
справами, нікому нема є діла до Стефи. Вона на всіх нагнівалася і не хотіла
розмовляти… І тут прийшла Чакалка…
Розвиток дії: викрадення Стефи та інших дітей Чакалкою,
мандрівка до школи Бабаїв і Чакалок. Втеча зі школи. Повернення. Незвичайне
життя у школі Чакалки.
Кульмінація: втеча Стефи зі школи. Чакалка розкаюється, Стефа
пропонує її стати справжньою вчителькою у школі.
Розв’язка: вранці дівчинка прокидається
вдома щасливою.
3. Словникова робота.
Стефа – жіноче ім’я, від імені Стефанія.
Чакалка – міфічна істота, якою на Слобожанщині й Полтавщині батьки
лякали неслухняних дітей.
Бабай – нічний дух, уявна істота, згадування якої використовують
батьки, щоб залякати неслухняних дітей. Бабай описується як «маленький дідусь з
бородою і з торбинкою або великим мішком».
Татійка – татова донька.
Пуштуни – (або афганці) іранський народ, що населяє в основному
південний схід, південь і південний захід Афганістану і північний захід
Пакистану.
Аллах – означає
Всевишній, Бог. Слово походить з арабської мови, було запозичене
багатьма мусульманськими, а також не мусульманськими народами.
4. Гра «Я – ілюстратор».
- Як називається людина, яка
малює картини до твору чи книги? (Ілюстратор.)
(Захист заздалегідь підготовлених малюнків.)
5. Клоуз-тест.
1. Узагалі Стефа нічого не
боїться – боїться тільки…(висоти й
стоматолога).
2. Мама Стефи працює…(вчителькою вчителів).
3. Тоді мама нагадала, що саме по
таких неслухняних дітей…(приходять уночі
Чакалки).
4. Бабай жив у пам’ятнику…(якомусь
дядькові з кепкою в простягнутій руці).
5. На Орининій футболці був напис…(«Школа не вовк, в ліс не втече»)
6. На обід у школі були…(сухарики й чіпси, кока-кола,
батончики»Снікерс», «Баонті» і «Віспа»)
7. Чакалка крала неслухняних
дітей…(бо лише з них можуть вирости
справжні Бабаї і Чакалки)
8. Допоміг Стефі вибратися з
лісу…(хрущ)
9. Щоб роздивитись, куди іти ,
Стефа…(вилізла на велику ялину)
10. Чакалка поставила свій мішок,
сіла спиною до стовбура і …(гірко
заплакала)
11. Стефа запропонувала Чакалці
…(навчати діток у справжній школі)
12. Вранці Стефу розбудив…(сонячний зайчик)
6. Робота з таблицею. Заповніть таблицю:
Фантастичне
|
Реальне
|
|
|
7. Творче завдання.
Складіть сенкан з одним зі слів: Чакалка,
школа, дружба, допомога, байдужість(на
вибір).
ІV. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу.
Бесіда:
- Чи лякали вас дитинстві
Бабаєм чи іншими міфічними істотами?
-
Як, на вашу думку, можуть дорослі створити дитині відчуття
захищеності?
-
Вам сподобалась школа Чакалки? Чим саме?
-
Чи багато вільного часу ви проводите з батьками? Вам би
хотілось більшої уваги з їхнього боку?
-
Чому, на вашу думку, на початку уроку я звернула увагу на
слово «ми»?
Метод «Відкритий мікрофон».
-
Автор порушує у творі проблеми… .
-
Потрібно розуміти потреби інших людей і співчувати їм,
тому що… .
-
Я хотів би (не хотів би) потрапити в школу Чакалок і
Бабаїв, тому що… .
-
Найбільше в людях я ціную такі риси… .
-
Негативних рис можна (не можна) позбавитися… .
-
Що б ви запропонували героям твору?
V. Підсумок уроку.
«Незакінчене речення».
Закінчіть речення:
-
На сьогоднішньому уроці для мене найбільшим відкриттям
було… .
-
Інформація, отримана на уроці, дозволяє зробити висновок…
.
-
Сьогодні я дізнався…; навчився…; зрозумів…; змінив погляд
на…; не вмів, а тепер… .
-
На уроці мені було… .
VІ. Домашнє завдання.
1. Придумати свій кінець
твору.
2. Скласти власну
повість-казку.
Немає коментарів:
Дописати коментар