- Головна сторінка (14)
- Фотогалерея (13)
- Конспекти уроків (12)
- ЗНО (9)
- Виховні заходи (7)
- Нормативні документи (6)
- Батьківські збори (4)
- "Вчитель року" (2)
- З досвіду роботи (2)
- Поетичний калейдоскоп (1)
- Про мене (1)
- Учнівські роботи (1)
вівторок, 7 квітня 2015 р.
середа, 28 січня 2015 р.
Урок – ділова гра « У гостях у фірми « Просте речення» ( 11 клас)
Мета уроку:- поглибити та систематизувати знання про просте речення;
- удосконалювати вміння правильно вживати двоскладні і односкладні речення у мовленні.
- розвивати практичні уміння та навички розмежовувати та аналізувати види простих речень;
- сприяти поглибленню знань про творчий і життєвий шлях С. Русової
Обладнання:ноутбуки,пам’ятка « Правила роботи у групі», фонозапис музики Моцарта, експрес-тест « Назустріч ЗНО», картки із завданнями,презентація « Односкладні речення», картки оцінювання,
Гра є джерелом приємності навчання,
вона удосконалює жвавість розуму,
зміцнює витриманість, самоволодіння й
самодіяльність, викликає життєву енергію
С.Русова
Хід уроку
I.З’ясування емоційної готовності до уроку
II. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя.
- Доброго дня!
Я рада вас вітати сьогодні на уроці. Урок у нас сьогодні незвичайний, ми запросили гостей. Давайте подаруємо один одному посмішки, адже тепло, щира посмішка піднімає настрій, зігріває серце, навіть може когось ощасливити. Софія Русова зазначала , що гра є джерелом приємності навчання, вона удосконалює жвавість розуму, зміцнює витриманість, самоволодіння й самодіяльність, викликає життєву енергію.
Під таким девізом ми сьогодні з вами будемо працювати на уроці. Сьогодні у нас буде урок таким, яким ви його створите. Адже кожен урок - це своєрідна вистава, сценарій, зазвичай складений вчителем, а редагується, удосконалюється вами, учнями. Отже, сьогодні ви є творцями уроку-ділової гри « У гостях у фірми « Просте речення» ( записуємо число, класна робота)
Мета нашого уроку:
- поглибити та систематизувати знання про просте речення;
- удосконалювати вміння правильно вживати двоскладні і односкладні речення у мовленні.
- розвивати практичні уміння та навички розмежовувати та аналізувати види простих речень;
- сприяти поглибленню знань про творчий і життєвий шлях С. Русової.
Сьогодні ми з вами працюємо за планом ( слайд 1)
1.Вправа « Очікування»
2.Аутотренінг
3.Мовний крос
4.Завдання від фірми « Синтаксис»
5.Презентація « Односкладні речення»
6. Інформація відділу « Неповні та еліптичні речення»
7.Співпраця з фірмою « Лінгвістика»
8.Цифровий диктант
9.Міні-презентація « Просте ускладнене речення»
10.Гра « Коректор»
11.Експрес-тест « Назустріч ЗНО»
1.Вправа « Очікування»
- Зараз я пропоную висловити свої очікування, чого прагнете досягти, що дізнатись, чому навчитись, запишіть на листочках калини, а в кінці уроку ми дамо відповідь на запитання « Чи досягли ви очікуваного».
У нашій фірмі працюють відділи:
- відділ «Односкладне речення» - керівник Аліна Денисенко;
- відділ «Неповні та еліптичні речення» - керівник Ірина Власенко;
- відділ «Просте ускладнене речення» - керівник Анна Остапенко.
Кожен відділ провів певну дослідницьку роботу по даній темі і ми з вами підведемо підсумки вашої роботи.
2.Аутотренінг
- Щоб вам краще працювалося, налаштуємо себе на активну роботу за допомогою аутотренінгу. Повторюйте подумки за мною:
« Я – учень. Я – творча особистість. Я думаю, аналізую.
Я не боюсь висловлювати свої судження. Помилившись, міркую далі. Шукаю істину. Я хочу знати»
- Отже, розпочинаємо працювати:
3. Мовний крос
- Що таке речення?
Давайте доторкнемося до життєвого і творчого шляху нашої С. Русової. І протягом уроку будемо використовувати речення про життя і творчість С. Русової.
- У чому різниця між простим і складним реченням?
- Назвіть види речень за метою висловлювання.
- Які бувають види речень з а емоційним забарвленням?
- Що таке звертання, які бувають звертання?
4.Завдання від фірми « Синтаксис»
-Увага! Нам трапилася нагода використати щойно відновлені в пам’яті теоретичні знання на практиці.
Від фірми «Синтаксис» отримано термінове замовлення на опрацювання синтаксичних матеріалів.
1 група – працює біля дошки.
Синтаксичний розбір речення .Софія Русова в Олешні збирала і записувала колядки і щедрівки, пісні, обряди, казки.
2 група – (слайд 2) « Характеристика речення»
3 група – на картках самостійно.
Завдання для III групи
Дайте характеристику речення
Софія Русова залишила велику педагогічну спадщину. Ця скарбниця наповнена великою кількістю цікавих самобутніх думок, ідей, положень,висновків з актуальних проблем розвитку освіти, педагогіки, національної школи.
-Перевіряємо. Дякую.
5.Презентація « Односкладні речення»
- А зараз презентує свою роботу відділ «Односкладні речення» - керівник Аліна.
Закріплення вивченого матеріалу
( слайд 3 ) «Установи відповідність» - зробіть це завдання.
6. Інформація відділу « Неповні та еліптичні речення
-А зараз переходимо до відділу «Неповні та еліптичні речення»
Робота з підручниками – вправа 341 ст. 212.
( стилістична доцільність – уникнення зайвого повторення, надання виразності речення)
( слайд 4) «Розставте розділові знаки»
А зараз проведемо фізхвилинку.
- Подивіться мені у вічі, покліпайте швидко, підійміть очі доверху, уявіть, що там летить метелик, слідкуйте з а його польотом з одного кута класу в інший, не повертаючи при цьому голови – рухатися повинні лише очі.
7.Міні-презентація « Просте ускладнене речення»
- Проте, чим буває ускладнене просте речення нам детально розкаже відділ «Просте ускладнене речення» - керівник Анна.
Так, як фірма «Просте речення» співпрацює з фірмою «Синтаксис» виконаємо цифровий диктант.
8.Цифровий диктант
1.До землі приліг і слухаю тремтіння невгамовне.
2.Наш виступ покажуть по телевізору.
3.В газетах пишуть про зустрічі із зарубіжними друзями.
4.Як парость виноградної лози, плекайте мову!
5.Духмяний хліб.
6.Жнива.
7.Пахне в’ялою травою, квітами.
8. Треба бути щедрим і вимогливим до себе.
9.Друга - шукай , а знайдеш – тримай.
10. Не брудни криниці, бо схочеш водиці.
Заповніть таблицюОзначено-особове Неозначено-особове Узагальнено-особове Безособове Називне
Роботу від фірми «Лінгвістика» пропонує нам виконати завдання. ( перекласти словосполучення на картках)
9.Завдання від фірми « Лінгвістика»
Перекладіть:
В адрес – на адресу
по заказу – на замовлення
в защиту – на захист
по закону – згідно з законом
в двух шагах – за два кроки
при любой погоде – за будь-якої погоди
в семь часов – о сьомій годині
на протяжении дня – протягом дня
каждый день – щоденно
круглосуточно – цілодобово
10.Гра «Коректор».
(відредагуйте текст )
Прийшла красива осінь. Вона здивовує нас осінніми хварбами. У багряне листя одягла дерева, кущі. Дарує вона і останнє тепло. Милують очі лісова, городня, лугова і садова красуня - Калина. Їй червоні кетяги видно здалеку. Прибіг зайчик, ягідку з'їв, краплинку роси випив, подякував і побіг далі. Калинові ягоди смакуються і лісовим птахам. Калина щедротно дарує всім свої ягоди. Найвкусніші вони після першого морозу. Кожна людина кохає красную калину. Складаються про неї пісні і легенди. Калина в народі єсть символом чистоти і вірності. Девчатка прикрашають нею свадебниє вінки. Цвіт і ягоди калини є чудовими ліками від простуди.
Осінь одягла всі ліси і гаї в золотиє листочки, а калині подарувала червона намисто. Калина - красавица, символ українського народу. Вона милує людей своїми прекрасними кетягами. Бабине літо снується по її багряному листі. Уранці вона умивається краплинками роси. Мила, ніжна, червона калина милує очі.
Підсумовуючи вищесказане, виконаємо « Експрес – тест «Назустріч ЗНО»
- Ось і підходить до завершення наша робота у фірми «Просте речення». Робота була творчою, плідною, експресивною.
А зараз з’ясуємо чи досягли очікуваних результатів.
Хочеться відмітити сьогодні роботу керівників груп. Я зараз пропоную Вам у картках оцінювання оцінити свою роботу і роботу групи в цілому. А за експрес-тест я перевірю і виставлю оцінки.
Картка оцінювання1 Прізвище ім’я
2 Оцінка роботи групи
3 Прізвище найактивнішого учасника
4 Оцінка власної участі в роботі групи
5 Експрес-тест
6 Підсумкова оцінка, яку виставляє учитель
Домашнє завдання
1 група – підготувати проект- дослідження «Вживання односкладних речень в усній народній творчості»
2 група – виконати тест ст.230.
3 група – твір-опис калини, використовуючи прості односкладні і двоскладні речення.
- Усі завдання виконано. Ви старанно працювали. Та найцінніше те, що ви свої знання, уміння зуміли застосувати на практиці. Адже ще давно грецький драматург Есхіл казав: «Мудрий не той, хто багато знає, а той, чиї знання корисні».
Я бажаю вам активно бути творцями своєї долі, долі своєї сім”ї, держави, творити добро, вміти практично оцінювати свої й чужі погляди й водночас бути терпимими, чуйними, толерантними, милосердними.
Урок закінчено! Дякую за роботу!
вівторок, 27 січня 2015 р.
27 січня 1790 року народився український письменник, учений
Петро Гулак-Артемовський
Народився в містечку Городищі Київської губернії (нині Черкаська область) в сім'ї священика. Не закінчивши академію, у 1813 році почав викладати в приватних пансіонах Бердичева, вчителював у будинках багатих польських поміщиків. У 1817 році переїхав до Харкова і вступив до університету вільним слухачем словесного факультету, і тоді ж, завдяки заступництву попечителя Харківського навчального округу графа Потоцького, затверджений Радою університету лектором польської мови. З 1820 року йому було доручено викладання також російської історії, географії та статистики. У 1821 році П. П. Гулак-Артемовський здав кандидатський і магістерський іспит, захистив дисертацію на тему «О пользе истории вообще и преимущественно отечественной и о способе преподавания последней» і отримав ступінь магістра. Через два роки був обраний ад'юнктом російської історії та статистики, у 1825 — екстраординарним; 1828 — ординарним професором. У 1831 і 1833 рр. — секретар етико-політичного відділення, член училищного комітету при Харківському університеті. З 1841 р. до виходу у відставку в 1849 р. — ректор Харківського університету У 1855 р. Гулак-Артемовський обраний почесним членом Харківського університету. Крім того, П. П. Гулак-Артемовський з 1818 р. викладав французьку мову в Харківському інституті благородних дівчат, а з 1827 р. також керував навчальною частиною Полтавського інституту шляхетних дівчат. Він належав до числа засновників «Українського журналу». Був членом Московського товариства аматорів російської словесності, Королівського товариства друзів науки у Варшаві.
неділя, 25 січня 2015 р.
вівторок, 20 січня 2015 р.
Це цікаво...
*Учені дослідили, що
половина всіх
слів, наявних у нашій мові, припадає на іменник. Це, очевидно, тому, що він дає
назви всьому, що нас
оточує.
*Спостереження
показали, що іменник — це перша частина мови, яка з'являється в мовленні маленьких дітей.
*Іменник —
найсамостійніша частина мови. Вона має свої категорії і дуже рідко
прислухається в реченні до інших слів.
*Термін «іменник» уперше в
українському мовознавстві використано в 70-х роках XIX століття.
*Категорія числа іменника –
найстарша. Зараз вона об'єднує два значення: однину і
множину. А колись (до початку XIII століття) існувала ще форма двоїни, тому
можна було сказати «дві руці», «дві рибі», «дві голові».
*Термін «відмінок» зустрічається вперше в підручнику для українських
гімназій «Руська граматика» в1893 році. Є мови, у яких всього два відмінки, а є
й такі, де відмінків декілька десятків.
*Наймолодшою
граматичною
категорією
іменника є його рід. Уперше цей термін був використаний у
граматиці 1845 року.
Народна мудрість
стверджує: дерево і вчитель пізнаються по плоду. Як же досягти хороших плодів?
Як зробити, щоб діти не втратили бажання вчитися, творити, пізнавати світ і
себе у цьому світі? Як достукатись до дитячих сердець, щоб вони відкрились?
Пораду дав великий педагог В. О.
Сухомлинський: « Щоб мати доступ у цей казковий палац, ім’я якому Дитинство, ви повинні
перевтілитися, стати
певною мірою дитиною. Тільки за цієї умови вам доступна буде влада над
людиною».
Спочатку любити, а потім учити – такий
мій девіз.
Вчителем
української мови і літератури працюю 21 рік. З них 18- у Западинецькій ЗОШ І-ІІ ступенів
і четвертий рік в Гречинецькому НВК Летичівського району.
Головною проблемою, над якою працюю ( як і
усі вчителі-словесники) і яка залишається завжди актуальною, - формування активної
і творчої особистості на уроках української мови і літератури.
Виходячи з можливостей учнів, прогнозую
результат, який можу одержати від кожного. Тому, плануючи урок, прагну
конкретно визначити мету й ті засоби, якими можна досягти бажаного результату.
Урок намагаюся будуватися як цілісну систему
взаємодії, творчої співпраці вчителя і учнів. Тому, визначивши тип уроку, дуже
серйозно розмірковую над формами його проведення. Так « народжуються»
уроки-пошуки, дослідження, ігри, розслідування, уроки-казки, диспути, спогади,
інсценізації, сповіді.
Моє педагогічне
кредо: «Кожне заняття – пошук, творчість і результат».
В роботі використовую різні типи уроків:
уроки-лекції, урок засвоєння нового матеріалу, урок узагальнення й
систематизації вивченого, комбіновані уроки.
Намагаюся будувати навчання, щоб процес пізнання
став цікавим для учнів. Одним із шляхів до цього є впровадження в практику
уроків з використанням інтерактивних технологій – це засіб створення такої
атмосфери на уроці, яка сприяє співробітництву, надає можливість якнайповніше
реалізувати особистісно-зорієнтоване навчання. У ході інтерактивного навчання
учень виробляє навички самовдосконалення, поступово позбавлятися комплексу
неповноцінності, відкриває самого себе.
Під час вивчення художніх творів ставлю
перед собою завдання формувати активного і творчого читача на уроках
української літератури.
Тема дуже актуальна, тому що більшість
сучасних учнів не вважають за потрібне прочитати художній твір. Максимально, на
що може розраховувати учитель, - це прочитання учнем твору за хрестоматією.
Сучасні інформаційні технології цікавлять їх більше, ніж друкований посібник.
Отже, перед вчителем літератури сьогодні постає актуальне питання залучення
(заохочення) учнів до читання взагалі й української літератури зокрема. Велику
увагу звертаю на учнів 5-6-х класів, бо саме з цих дітей ще можна сформувати
активних і творчих читачів. Тому часто поводжу нестандартні уроки української літератури, придумую щось
нове,цікаве, щоб заохотити учнів до читання.
Завжди беру участь у районному конкурсі
«Вчитель року». У 2010-11н.р. мала друге місце у районному конкурсі вчителів
світової літератури, в 2011 – 12н.р. – третє місце у районному конкурсі
вчителів української мови і літератури.
Тема інноваційної роботи – « Компаративний
аналіз під час вивчення творів української літератури». У посібнику,
розробленому мною, подано методичні
рекомендації щодо використання компаративного аналізу під час вивчення творів
української та світової літератури в 5 – 11 класах. Представлені розробки
уроків з елементами компаративного аналізу, який допомагає реалізувати завдання
сучасної літературної освіти, підвищити загальнокультурний рівень розвитку
учнів, сформувати в них стійкі уявлення про різноманітність світу, виховати
толерантне ставлення до людей інших національностей, віросповідань.
Робота отримала схвальний відгук і була
представлена на обласній виставці педагогічних ідей.
Передплачую фахову літературу , постійно
цікавлюся новинками, підвищуючи самоосвітній рівень.
Почуваюся щасливою, коли переконуюся, що
проведений урок став ще однією сходинкою для моїх вихованців у світ
прекрасного, викликав бажання творчо мислити, прагнення бути корисним, духовно
багатим, відданим своєму народові.
Впевнена: кожному вчителеві приємно, коли
вихованці його розуміють, люблять його предмет. Тому прагну кожен урок створити
неповторним, адже «успіх у навчанні – це, образно кажучи, стежина, яка веде до
того куточка дитячого серця, в якому горить вогник бажання бути добрим»
(В.Сухомлинський). То ж прагну вберегти «цю стежину і цей вогник».
неділя, 18 січня 2015 р.
Остапенко Ярослава
Робота на конкурс
"Діти війни очима сучасних дітей"
Рідна мати, рідний тато, рідна земля, рідна
ненька-Україна, рідний дім… Це – святі слова, що тримають усіх нас на світі,
дають духовну силу при будь-яких зламах долі. Вони вчать нас любові до рідних
берегів, між якими з віків у віки тече
повноводна річка українського народу,
нашої нації, нашої України, кожної родини. Для мене святим є також слово
бабуся.
Бабуся, бабусенька – яке ніжне і рідне слово. Це колись була молода,
здорова, красива, енергійна, усім віддавала свою любов, силу й здоров’я. А зараз їй самій потрібні наша підтримка й тепло. Бо
повилітали з рідного гнізда діти, дорослими стали онуки.
Мою бабусю звуть Дацкова Євгена Сергіївна.
Їй 79 років. Народилася вона в селі Западинці, Летичівського району. Моя бабуся
– дитина безжалісної війни. ЇЇ дитинство минуло із важкими спогадами. Проживши
стільки років, вона і досі не може забути тих жахливих лихоліть, труднощів
повоєнних років.
Довгими зимовими вечорами, люблю, загорнувшись в ковдру, слухати
бабусині розповіді про війну.
-
Бабусю, а правда, що дитинство – найкраща пора?
-
Так, дитино… Правда, так буває не завжди…
-
А ви, моя рідненька, мабуть, пригадали щось сумне?
-
Сумне, сумне… Війну я пригадала, хоч і маленькою була,
коли велике лихо прийшло на нашу землю…
І тоді оживають спогади, як вперше прийшли німці в село на початку січня
1942 року. Був Свят-вечір, коли на вулиці почулося гудіння чужинських
мотоциклів. В хату ввійшло п’ятеро фашистів. Військове обмундирування нове,
чоботи начищені, озброєні автоматами. Один вигляд викликав жах. Заходились
ставити нари, а потім почали смажити
картопляні млинці. Коли квартирували, то і хліб, і сигарети значили, щоб ніхто
не крав. Німці ловили курей, гусей, кололи свиней. Люди повинні були слухатись
і працювати на окупантів. Бабуся розповідає, коли до них прийшли по худобу, то
батьки сховали порося в запічок, а дітям (їх було троє) сказали голосно
сміятися, галасувати, що не було чути,
як рохкає порося. Ось так і врятували.
Добре пам’ятає бабуся, як фашисти стояли
біля колодязя і їли цукерки, а вони, дітлахи, яскраві обкладинки збирали.
Ніколи не забуде яму в сушні – там ховалися, коли ворожі літаки бомбардували
село.
Серед окупантів були теж люди. Один із квартирантів був добрим, ділився
із дітьми пайком і показував фото , на якому була дружина і троє дітей. Коли
прощався, то казав, що дітей своїх більше не побачить. Так і загинув десь під
Головчинцями, там був жорстокий бій, вода в річці почервоніла від крові.
Іноді й свої були гірше фашистів. І досі без болю не може згадувати
бабуся про свою подружку – єврейську дівчинку Женю. Вони були однолітками,
товаришували. Одного дня прийшов місцевий поліцай і забрав дівчинку. Як не
просив бабусин тато залишити її в них, що казатиме німцям, що то його донька,
та той був невблаганний. Так більше про неї ніхто не чув.
Та й після війни життя не
балувало… Бракувало одягу. Старший брат, напівроздягнений і роззутий ходив до
школи в сусіднє село Лисанівці. Взимку
важко захворів, простуда перейшла в туберкульоз, і важка недуга забрала хлопця
у розквіті сил, у неповні вісімнадцять.
Сестра, працюючи в колгоспі, відморозила ноги, відвозячи на підводі
зерно в Деражню.
Мій прадідусь назбирав біля скирти колосків вперемішку з землею, щоб
якось прогодувати сім’ю. Та сільські активісти,
піймавши його, насипали в торбу п’ять кілограмів добірного
зерна. І за це прадідуся було засуджено на 5 років в’язниці. Прабабуся залишилася з дітьми. Потрібно було
сплачувати податок за землю. В разі несплати росла пеня. Отож довелося продати
єдину корову-годувальницю, щоб сплатити податок.
Бабуся часто нам пече коржа з маком, і ці ласощі нам дуже до смаку. Але,
за словами бабусі, той пісний корж з висівок, що пекла її мама на черіні, був
набагато смачніший, і смак його вона пам’ятає донині.
Важко даються ці спогади. Моя дитяча уява не хоче з цим миритись,
сприймати за правду. Невже і справді таке довелося пережити дітям війни? Іноді мені навіть стає соромно перед бабусею
за моє забезпечене, радісне, безтурботне дитинство, адже у неї воно було обпалене
війною…
Згодом бабуся завербувалася на Донбас. Бригада, що копала рови під
фундамент, складалася з дванадцяти дівчат. Нелегкі були то заробітки. Та й зі
страшенною силою тягнуло додому, до землі. Тому повернулася назад в рідне село.
Тут не цуралася ніякої роботи: спочатку працювала секретарем сільської ради,
телятницею, а потім аж до пенсії
обробляла колгоспні поля, працюючи в рільничій бригаді. І в особистому житті не
все складалося гладенько. Рівно через два місяці після весілля стала вдовою:
чоловік-електрик, уражений електричним струмом, впав зі стовпа і загинув.
Довелося одній виховувати донечку. Згодом знову вийшла заміж, народила двох
доньок. Коли молодшій виповнилось дванадцять, знову овдовіла. Але ці негаразди
не підкосили бабусю, вона сама вправлялася і вдома, і на роботі, дала дітям
освіту, вивела в люди. Завжди вчила їх бути стійкими перед випробуваннями долі,
бо й сама була загартована страшними лихоліттями війни.
Моя рідненька! Я обнімаю її за плечі, пригортаю до себе, і щемний біль
охоплює моє серце, а на очі навертаються сльози. Життя таке жорстоке, не жаліє
нікого! Вдивляюся в рідне обличчя, що перетнули глибокі зморшки, трохи сумні
очі… Та все ж такою чарівною і щирою залишається усмішка.
Наша родина велика та дружна. Бабуся виростила трьох доньок, стала матір’ю для прийомного сина, дочекалася дев’ятьох онуків, сімох правнуків. І за кожного болить у неї
серце. На жаль, одна гілочка відірвалася від нашого дерева, і смерть онуки дуже
підкосила бабусине здоров’я.
Бабуся - Берегиня нашого роду. Коли наша родина збирається разом,
бабусечка наче скидає тягар років, засвічується радістю, молодшає, стає
жвавішою, у неї розправляються зморшки на обличчі. Заклопотано бігає біля
столу, щоб пригостити усіх, як у дитинстві. І таку радість випромінює вона, що
світлішає навколо.
Ми пишаємося Вами, наша сива ластівко, наша охороннице! Упевнені, якщо
такі люди, як Ви, живуть у нашій країні, наша рідна ненька - Україна розправить
свої крила й досягне висот. А ми, Ваші онуки, Вас не підведемо!
Тільки вірте у нас, ріднесенька!
1939 рік
Шкільні роки
Тема: Фразеологізми. Роль фразеологізмів у мовленні.
Мета: повторити й закріпити знання учнів про фразеологізми,
формувати навички визначати призначення фразеологізмів; удосконалювати вміння
вдало вживати їх у власному мовленні; розвивати образне мислення і мовлення,
збагачувати мовний запас; виховувати повагу до влучного образного слова.
Тип уроку: комбінований.
Хід
уроку.
I. Організаційний момент
II. Оголошення теми і мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
Мотивація навчальної діяльності.
-Доброго
дня, діти. Завдання нашого уроку - закріпити вивчене про фразеологізми,
удосконалювати вміння правильно вживати їх у власному мовленні, збагачувати
мовний запас. Адже фразеологізми, як відомо, найвиразніше передають дух і красу
мови, що її витворив народ протягом століть. Епіграфом нашого уроку є слова
Івана Франка: «Мова - коштовний скарб народу». Тож збагатімося, долучимося до
безцінних скарбів.
А роботу розпочнемо з теоретичної
розминки.
III. Актуалізація знань.
Бесіда.
Бесіда.
-
Що
називається фразеологізмами?
-
Які
ознаки властиві фразеологізмам?
-
Які типи
фразеологізмів вам відомі? (Наведіть приклади).
IV. Робота над матеріалом.
1. Погрупуйте мовні одиниці на фразеологізми і вільні
синтаксичні сполуки. Випишіть фразеологізми. Поясніть їх значення.
Зелений гай, зелена вулиця, гріти руки, піймати
облизня, бити чолом, бити на сполох, гріти воду, бити молотом, взяти за горло,
взяти за руку, піймати злочинця, заварити кашу, заварити чай, скакати в гречку,
сіяти гречку.
3. Допишіть фразеологізми. Поясніть значення. Обоє...
На городі... Зуб... . Покласти... Ловити... Вивести... На святі... Куди
Макар... Ні кує... Рука...
3. «Обернений диктант».
Замінити
диктовані слова відповідними фразеологізмами. (Двоє учнів працюють біля дошки.)
гарний, безліч, сумний, щезнути,
загордитися, утекти, перестаратися.
4. Робота в групах.
Завдання.
Завдання.
1 група. Довести, що фразеологізми можуть бути
багатозначними: Роззявити рота.
2 група.
Довести, що фразеологізми можуть вступати у синонімічні відношення.
Теревені правити.
3 група. Довести, що серед фразеологізмів явище
антонімії теж поширене. Кури не клюють.
-Можна
стверджувати, що явище омонімії у фразеології теж присутнє: омонімічними
вважають такі значення фразеологізмів, які на мають між собою
асоціативного зв'язку, наприклад: пустити півня - підпалити, сфальшивите при співі; закрити очі - умерти, не звернути на щось уваги.
А
чи знаєте ви, як виникають фразеологізми?
Сім
п'ятниць на тиждень.
Колись
п'ятниця, а не лише неділя, була святковим днем - днем відпочинку від тяжкої селянської праці... По
п'ятницях відбувалися ярмарки в селах, і саме в ці дні люди купували,
продавали, позичали гроші і оплачували борги.
Отже, той, хто кожен день вважає п'ятницею, - це людина несерйозна, непрацьовита. Всі думки в неї
крутяться навколо розваг. Таким людям не можна вірити, з ними важко мати
будь-яку справу.
Жити
на широку ногу.
Фразеологізм «жити на широку ногу» означає «жити
розкішно, в достатку».
У XII ст. в Англії розмір взуття свідчив пор рівень знатності і багатства людини. А трапилось це
ось чому. В англійського короля Генріха II на великому пальці правої ноги
з'явився потворний виріст. Король змушений був замовити спеціальне взуття з
довгими гострими, загнутими вверх носками. Другого ж дня знать кинулась
наслідувати короля. Кожен намагався довжиною носка взуття перевершити іншого.
Король навіть узаконив моду н на «носате» взуття. За указом довжина його у
рядового громадянина мала сягати до 15 см , у лицарів і баронів - до 30см, а у графів - до 60см.
5. Робота
з таблицею «Джерела фразеології». Завдання: визначити джерела походження
фразеологізмів (усно).
Розглянемо
таблицю.
Спостереження
людьми навколишньої діяльності
|
Іншомовні запозичення, інтернаціональні сталі звороти
|
Античні міфи і література
|
Вирази з Біблії та Євангелія
|
Висловлювання видатних осіб
|
Варити воду,
не нюхати пороху,
пускати ману,
|
Буря у склянці води, ідея фікс, медовий місяць
|
Сади
Семіраміди, вогонь
|
Содом
і
Гоморра,
друге
|
Краще
вмерти стоячи, ніж жити на колінах
|
хитрий
лис
|
|
Прометея
|
пришестя
|
|
Дати гарбуза. Сізіфова праця. Альфа і Омега. В сім'ї
вольній, новій. Продати за 30 срібників. Як вареник в маслі. Без надії
сподіваюсь. Герой нашого часу. Не хлібом єдиним. Підлити масла у вогонь.
Учитель.
Порушенні складу слів у фразеологізмі не тільки його руйнує, а й створює
комічні ситуації. Відредагуйте дані фразеологізми.
Замилювати пальці. Як білка в окропу. І кінь не
валявся. Крокодиляча душа, прикусити губу. Ногами накивати. Граблями по воді
писано. Ніби з курки вода.
Учитель. У висловлюваннях якого стилю фразеологізми
вживаються найчастіше? А ви особисто чи ваші друзі часто вживаєте
фразеологізми? Назвіть фразеологізми, які ви вживаєте у своєму мовленні.
Учитель. У реченні фразеологізм виконує ту сума
функцію, що і слово, тобто виступає як єдиний член речення.
Наступне завдання: зробити частковий синтаксичний
розбір речення (підкреслити головні і другорядні члени речення).
Ті,
що не хочуть братися за розум, потім хапаються за голову (В.Вовк).
7. Пояснювальний диктант. Пояснити вживання розділових знаків.
7. Пояснювальний диктант. Пояснити вживання розділових знаків.
Фразеологія
- окраса рідної мови (Є.Чак).
Фразеологізми - іскрометні скарби мовної образності -
передають найтонші відтінки душевних порухів, обарвлюють висловлене в
національний колорит (В.Ужченко).
Промиті часом, відшліфовані народом, ці золоті
крупинки народного життя стали джерелом вітчизняної та вселюдської любові
(Г.Сагач).
Зробити
висновок про роль фразеологізмів у мовленні.
У.Підведення
підсумків уроку.
Учитель. Підбиваючи підсумки уроку я хочу наголосити,
що ми не лише закріпили вивчене й поглибили знання з теми «Фразеологія», а й
долучилися до скарбів рідної мови, які ми повинні берегти як зіницю ока,
примножувати, передати з гідністю наступним поколінням.
VI.
Домашнє завдання.
З'ясувати значення фразеологізмів, ввести їх у
речення: ухопити шилом патоки, топтати ряст, синя панчоха, камінь спотикання.
Розгадати кросворд (дод.2)
1
|
К
|
|
|
|
|
|
|
|||||
2
|
Т
|
|
|
|
|
|
|
|||||
3
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
4
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
5
|
р
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
6
|
п
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
7
|
п
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8
|
в
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9
|
п
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
10
|
п
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12
|
н
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13
|
п
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14
|
п
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
КРОСВОРД
1.Ярмо на шию. 2.Давати
драла. 3.3
дорогою душею. 4.Кусати губи. 5.Мае кибету. б.Показати, де
раки зимують.
7.Червоного
півня пустити. 8.Воду варити. 9.Класти на лопатки.
Ю.Обдамати роги. 11.Звалитися
з ніг. 12.Як грім серед ясного неба. 13.Нагострити
вухо. 14.Ставати поперек дороги.
ВІДПОВІДІ
1.Клопіт. 2.Тікати.
З.Залюбки. 4.3литись. 5.Розумний. б.Провчити. 7.Підпалити. 8.Вередувати.
9.Перемагати. ІО.Приборкати. 11 .Знесилитися.
12.Несподівано. 13.Прислухатися.
14.Перешкоджати.
Підписатися на:
Дописи (Atom)