Українська література, 9 клас
Тема: Кохання та зрада, щастя чи крок до смерті.
(Трагічна доля жінки- покритки
поеміТ.Г.Шевченка «Катерина»)
Мета: проаналізувати поему Т. Шевченка, осмислити становище жінки в
кріпацькій Україні, охарактеризувати образ героїні; сформувати в учнів поняття
про кохання та зраду, показати їх вплив на життя людини на прикладі поеми «Катерина»; розвивати аналітико-синтетичне
мислення і мовленнєву культуру учнів; виховувати шанобливе ставлення до жінки,
матері; почуття доброти, милосердя, совісті.
Очікувані результати: учні знають зміст твору, вміють
аналізувати його, характеризувати героїв, визначати проблематику твору, висловлювати власні думки з приводу
прочитаного.
Обладнання: портрет письменника, видання творів, ілюстрації до
них; музичне супроводження ; пам’ятки з правилами.
Епіграф:
Жіноча доля, хто
її не знає,
Жіноча доля, хто
її збагне…
А.Демиденко
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Вправа «Унісон».
Інструктаж: Учитель починає плескати двічі в долоні і
двічі по стегнам, задаючи темп. Учні по черзі підхоплюють його. Створюється
атмосфера унісону в музиці.
2. Повторення правил, за
якими працює клас.
ПРАВИЛА:
1. Доброзичливість.
2. Не
перебивай того, хто говорить.
3. Активність.
4. Конфіденційність.
5. Чесність
і правдивість.
6. Тут
і зараз.
7. Не оцінюй,
не давай поради.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Оголошення теми і мети уроку
1.
Прослуховування аудіозапису « Не тополю
висоую…» на слова Т. Шевченка.
Вчитель. Ви вже зрозуміли, що мова в нас піде сьогодні про
жіночу долю, тому тема нашого уроку…(запис теми)
2. Робота з епіграфом.
3.Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ».
·
З чим
асоціюється у вас слово кохання? Чому? (обговорення)
·
З чим
асоціюється у вас слово зрада? Чому?(обговорення)
·
Яке
значення ви вкладаєте у слово щастя?
4. Учитель читає поезію «Щастя»
ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Вступне слово вчителя. Сьогодні ми розглянемо твір Т.Г.Шевченка, у якому він порушив проблеми
соціальної нерівності, нещасливого кохання та сімейних стосунків, трагічної
долі жінки-покритки, сирітства та розбещеності панів. Поет завжди відстоював
загальнолюдські цінності, особливо безпомічних жінок і дівчат, які зазнавали
утисків з боку панів та москалів.
Жінка приходить у світ
давати життя, за це її і обожнював поет. Тема материнства у творчості Шевченка
оповита ореолом святості і любові. Рано залишившись без матері, поет усе життя
згадував її найтеплішими, найпроникливішими словами. Тому жіночі образи у його поемах – це духовне вивищення жінки:
сходження від побутового до онтологічного, від буденного до вічного.
Для
Т.Шевченка жіноча недоля була не просто однією з тем творчості, а згустком
крові, що запеклася в його серці. І
дівчина-наймичка, і покритка, і вдова, і мати, що народила кріпака, — це символ
долі всіх українок, які злилися в поезії Кобзаря у величний, багатостраждальний
образ України-матері. Доля кріпачки у Шевченкових творах завжди трагічна, бо
такою вона була в жінок, які зустрілися в поетовому житті. Це і рідна мати, це
його рідні сестри Катря, Ярина та Марія, це, зрештою, його трепетна юнача любов
Оксана Коваленко, котру, як і героїню поеми “Катерина”, зганьблено. Отже,
жіноча недоля для великого Кобзаря є не тільки загальнонаціональною, а й
особистою трагедією.
2.
Словникова робота.
Перед вами лежить словничок термінів, які
знадобляться нам на уроці. Давайте ознайомимося з ним.
Словник
Честь .1.Добра,
незаплямована репутація, авторитет людини, її чесне ім’я.
2. Невинність,
цнотливість( про жінок)
Цнотливий. 1. Який не
втратив невинності, непорочності. 2.Доброчесний,
сповнений чеснот.
Мораль. Система норм
і принципів поведінки людей у ставленні один до одного та до суспільства.
Розважливий. Здатний
зважувати, розмірковувати, діяти під впливом розуму, а не емоцій, почуттів.
«Покритка». Это
имя носит женщина, утратившая свою девичью честь. Обычай, о котором говорится,
требует покрыть голову платком той дивчины , которая имела несчастье лишится
невинности. Это знак того, что виновная в потери девичьей чести должна
примкнуть к разряду замужних женщин, но под особым именем покрытки,
тоестьопозорившей себя и свой род и которую односельчане презирали. Ее никто не
имел право взять замуж. (З журналу
«Киевская старина», 1882р.)
Байстрюк. Зневажливе, лайливе, позашлюбний син.
3.
Гра «Карусель.
Вчитель. Давайте
пригадаємо поему «Катерина» і її головну героїню. Якою ви побачили Катерину,
коли читали поему? Перед вами аркуш паперу. Передаючи його один одному,
запишіть по одній рисі, утворюючи асоціативне гроно.
4. «Кольорова асоціація». Відобразити в кольоровій гамі етапи
страждань Катерини Т.Шевченка. (Пояснити
сюжетні асоціації у вибраних малюнках, спираючись на зміст поеми.)
5. Міні-круглий стіл ( або Мікрофон)
Дати обґрунтовану і
лаконічну відповідь на запитання
-
Коли кохання стає причиною горя?( Побудоване на брехні, не щире, таємне)
-
Про що, на думку Шевченка, має думати
кожна дівчина?( Про власну гідність ,честь роду)
- Чиможна вважати Катерину з однойменної поеми
Т. Шевченка жінкою легкоїповедінки?
-
Коли Катря залишає свого сина «на шлях положила», чи
думає вона про нього? Чому?(У розпачі
Катерина не думає про сина, у горі вона залишає його, переважають емоції,
страх)
-
Чому Шевченко «не дає» померти дитині? Яке його
майбутнє?( У малого Івася немає
майбутнього, він поводир у сліпого кобзаря, «сіромаха»)
-
У чому
полягає актуальність проблеми, порушеної поетом у творі «Катерина»? Актуальність поеми в питаннях відданості,
вірності своєму коханню, відповідальності за власні вчинки)
- Яким чином соціальне становище,
суспільство впливало на умови життя простого народу?
-
Дослідники вважають образ Катерини узагальненим, як
вважаєте ви?(Це був не поодинокий випадок
– зведення дівчини москалем, її трагічна загибель)
-
Прослухайте уривок«Сидить
батько кінець столу на руки схилився», «стара мати за сльозами ледве вимовляє доні».
Питання для
обговорення :
- Які
почуття переважають у ставлення батьків до Катерини: любов, розпач, зневага?
Чому Катерина нічого не відповідає батькові?(Батьки у розпачі, ніколи вони не зможуть пробачити своїй доньці, вони
«відгортають її» від сім`ї, роду)
6. Творча робота. Складання сенкану.
7. «Мозковий штурм». Оживіть
дерево.
Вчитель. Катерина
закохана, наївна, покинута, вигнана – кидається у воду. Чи могла вона обрати
інше рішення? Діти, перед вами символічне дерево життя Катерини. Воно має 8
гілок. Зараз наше дерево сухе, мертве, але ви можете його оживити за допомогою
своїх відповідей. У вас на столі ви знайдете зелені листочки. Кожен із вас має
написати інше рішення для Катерини, крім самогубства.
Підсумок: наше дерево
ожило від того, що ви знайшли інший вихід з ситуації, в якій опинилась
Катерина. Запам’ятайте, як би
не склалась ситуація у вашому житті, Як би вам не здавалось, що все скінчено,
завжди знайдуться люди, які допоможуть, які готові бути з вами поруч. Завжди є
інший вихід!!!
ІV. Підведення підсумків.
«Прес-конференція»
- Чи могли батьки Катерини, враховуючи той
час, вчинити по-іншому?
- Спроектуйте ситуацію на наш час і дайте
відповідь: як би вчинили сучасні батьки в більшості випадків?
- Шевченко описує долю байстрюків такими
словами: «На кого собаки на вулиці лають? Хто голий, холодний під тином сидить?
– Чорняві байстрята. Одна його доля чорні бровенята, та й тих злії люди не
дадуть зносить» . Спроектуйте ситуацію на наш час і скажіть, як себе почуває
позашлюбна дитина зараз?
- Як ви ставитесь до народження дітей до
шлюбу?
Вчитель. Погодьтеся, що проблема стосунків між
хлопцями і дівчатами була актуальною завжди. Нашій Катерині не вистачило сили,
моральності, обережності, розважливості. Але ми її не засуджуємо. Мета нашого
уроку – спроектувати ситуацію на сучасність. Адже сучасне життя таке складне і
жорстоке для вас. Зваблює через мас-медіа, інтернет, реклами, журнали.
Навчіться в подібній ситуації вчиняти розважливо, продумано, відповідально,
розуміючи про наслідки: хвороби, психологічні травми, небажані діти, яким важко
стати щасливими в цьому житті.
Сьогодні на уроці ми усвідомили, чому так Шевченко
вболівав за долю жінок. Сподіваємось, що дівчата в подібній ситуації чинитимуть
більш розважливо, обережно, як Катерина, а хлопці більш відповідально, ніж
москаль. Усвідомте, що в будь-якій ситуації не можна приймати таке рішення , як
Катерина. Найцінніше – це ваше життя.
V. Домашнє завдання. Написати твір-мініатюру «Майбутнє Івася» за поемою Т.Шевченка
«Катерина», прочитати поему «Наймичка»
Немає коментарів:
Дописати коментар